hi boy
EM-BIOTek - Rybníky, biotopy a nádrže
  • Vegefest

    Vegefest - 17. - 18. září 2016

  • Flora Olomouc

    Flora Olomouc - 21. - 24. 4. 2016

 

Rybníky a nádrže

pro lepší kvalitu vody.

 

Efektivní mikroorganizmy čistí rybníky nebo nádrže, které vykazují zakalení, silný zápach nebo nadměrné množství řas. Výrobek EM-Aktiv zvlášť účinně přispívá ke zlepšení kvality vody a k rozložení hnilobného bahna v rybnících. Mikroorganizmy v EM dokáží zabránit nebo přeměnit hnití, vznikající usazováním organických látek jako listů, řas, květního pylu, semen, krmení pro ryby atd. Tím vzniká optimální zásobení živinami, které umožňuje řízený růst rostlin v rybníku a především v něm obsaženého fytoplanktonu (nejmenšího druhu řas).

Tímto řízeným růstem rostlin se může vyvinout takzvaný zooplankton (např. dafnie, vznášivky atd.), který slouží jako potrava pro četné jiné vodní živočichy a vytvoří tak základ pro uzavřený a stálý koloběh, nezbytný k vývoji a udržení vod.

1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

biotop-webBiotopy, fóliové rybníky

Kdy se mají EM použít?

o na podzim (při teplotě vody 5 °C)
o na jaře (při teplotě vody 5 °C)
o v létě (okamžitě, jakmile se zaznamená malá změna kvality vody)
o na podzim (při teplotě vody 5 °C)

Jak často se musí EM používat?

o v prvé sezóně: 4 – 5 ošetření (každých 4 – 6 týdnů)
o v následujících sezónách: asi třikrát za sezónu.

Optimální doba pro ošetření rybníka

Podzimní ošetření:

První ošetření rybníků je optimální při chladné vodě 5 °C teplé. Nejlepší výsledky se ukázaly při prvním ošetření na podzim. Efektivní mikroorganizmy pracují přes zimu na dně rybníka nebo ve vrstvě bahna sice pomaleji, ale zato mají na jaře rozhodující náskok proti jiným patogenním nebo kyslík spotřebovávajícím organizmům.

Jarní ošetření:

Jakmile led roztaje, doporučuje se jarní ošetření po dosažení teploty vody 5 °C – čím dříve, tím lépe.

Při prvním ošetření v létě:

Při prvním ošetření pomocí EM v létě (při teplotě vody nad 20 °C) se doporučuje použít polovinu EM-Aktiv a asi po 2 týdnech provést dvě ošetření. Při tomto způsobu nedojde k narušení rovnováhy už existující populace mikroorganizmů.

Množství a průměrné použití

Fóliové rybníky pod 40 m2

U rybníků pod 40 m2 se musí na stabilizaci vody v rybníku použít více EM-Aktiv.

Fóliové rybníky nad 40 m2

EM-Aktiv BIO-LIT prášek z matečné horniny Prášek z EM keramiky
Kup teď v e-shopu Kup teď v e-shopu Kup teď v e-shopu

Použití:

Uvedené tři výrobky dobře promíchat s rybniční vodou v poměru nejméně 1:1 v konvi s kropicím nástavcem tak, aby prášek z matečné horniny zůstal ve vznosu. Směs použít hlavně v oblasti květin, případně ve filtračním systému, na okraji a v přítoku vody.
Vlivem prášku z matečné horniny se rozvedou efektivní mikroorganizmy po celém rybníku a pomalu klesají ke dnu. Udané množství se použije při jednom ošetření.

1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)